Kim był Stanisław Steczkowski?
Stanisław Steczkowski pochodził z góralskiej rodziny, a jego droga życiowa była nietypowa. Początkowo obrał ścieżkę duchowną – w latach 1960–1962 pełnił posługę kapłańską w Majdanie Królewskim w powiecie kolbuszowskim, a wcześniej w Duląbce na Podkarpaciu. Tam poznał Danutę, która śpiewała w kościelnym chórze. Miłość do niej skłoniła go do porzucenia sutanny, choć decyzja ta nie była łatwa.

Jak wspominała jego córka Agata:
„Był charyzmatycznym kapłanem, ludzie przyjeżdżali z całej okolicy, by słuchać jego kazań. Związek z moją mamą to była jego dojrzała decyzja, miał przecież 32 lata. Tato mówił, że dobrze się stało, że został księdzem, i dobrze, że przestał nim być i założył rodzinę”.
Po opuszczeniu stanu duchownego Stanisław i Danuta doczekali się... dziewięciorga dzieci, które wychowali w duchu miłości do muzyki. W 1976 roku założył w Stalowej Woli chór chłopięco-męski „Cantus”, a później chór dziewczęcy „Puellarum Cantus”.

Wraz z żoną stworzył autorski program edukacyjny, który przygotowywał dzieci do występów chóralnych, ucząc je solfeżu, gry na fletach prostych i instrumentach orkiestrowych. Rodzina koncertowała po całej Europie, a nawet w Watykanie dla Jana Pawła II.

Justyna Steczkowska wspomina ojca
Justyna Steczkowska, urodzona 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie, jest czwartym dzieckiem Stanisława i Danuty. To najbardziej znana przedstawicielka rodu Steczkowskich, ceniona wokalistka, kompozytorka, skrzypaczka i osobowość medialna. Swoją karierę rozpoczęła w 1994 roku, wygrywając program „Szansa na sukces” z utworem „Boskie Buenos” zespołu Maanam. Rok później reprezentowała Polskę na Eurowizji z piosenką „Sama”, zajmując 18. miejsce. W 1996 roku wydała debiutancki album "Dziewczyna Szamana", który odniósł ogromny sukces. Do dziś ma na koncie 19 albumów studyjnych, w tym najnowsze, jak "Witch Tarohoro"(2024) czy "Steczkowska Demarczyk" (2023).

Justyna z sentymentem wspomina ojca, który był jej pierwszym nauczycielem muzyki. W rozmowie z „Faktem” powiedziała:
„Nauczył mnie śpiewać, poświęcił mi ogrom czasu i dzisiaj dzięki temu ja mogę się rozwijać dalej. Dostałam o wiele więcej, niż inni w tym przedziale. O wiele więcej wiem, o wiele więcej rozumiem”.

Justyna jest także matką trójki dzieci: Leona, Stanisława i Heleny, i choć w 2017 roku ogłosiła separację z mężem Maciejem Myszkowskim, ostatecznie udało im się zażegnać kryzys.

Magda Steczkowska też śpiewa
Magda Steczkowska, urodzona 21 września 1975 roku w Rzeszowie, jest szóstym dzieckiem Stanisława i Danuty. Podobnie jak siostra, obrała muzyczną ścieżkę, choć jej kariera rozwijała się w nieco innym kierunku. Magda to piosenkarka popowa, autorka tekstów i muzyk sesyjny z dorobkiem ponad 50 płyt. W 1995 roku wspierała Justynę, śpiewając w chórkach podczas jej występu na Eurowizji.

W 2001 roku wraz z Piotrem Królikiem założyła zespół Indigo, z którym wydała trzy albumy: Ultrakolor (2003), Cuda (2009) i Pełnia (2012). Od 2016 roku rozwija także karierę solową – jej debiutancki album "Nie na zawsze" promował singiel „Gdzieś bez nas”.

Magda jest szczęśliwą żoną Piotra Królika i mamą trzech córek: Zofii, Michaliny i Antoniny. W 2014 roku wzięła udział w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, wygrywając jeden z odcinków, a w 2016 roku zwyciężyła w show „Przygarnij mnie”. O ojcu wspomina z szacunkiem, doceniając jego wkład w rozwój muzyczny całej rodziny.

Pozostałe dzieci Stanisława
Wszystkie dzieci Stanisława Steczkowskiego związały swoje życie z muzyką. Agata, najstarsza córka, jest dyrygentką, pianistką i wiolonczelistką, a także autorką książki "Steczkowscy. Miłość wbrew regule", w której opisała historię rodziców.
Magdalena, Maria, Cecylia i Krystyna to wokalistki i skrzypaczki, a bracia – Paweł, Marcin i Jacek – są basistami, saksofonistami i kompozytorami. Paweł i Marcin założyli zespół Teuta, który zdobył popularność także za granicą. Rodzina Steczkowskich do dziś koncertuje razem, pielęgnując tradycję zapoczątkowaną przez Stanisława.

Stanisław Steczkowski zmarł 7 stycznia 2001 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Jego życie i wybory ukształtowały jedną z najbardziej utalentowanych rodzin w polskim show-biznesie. Jak podsumowała Agata:
„Tato mówił, że dobrze się stało, że został księdzem, i dobrze, że przestał nim być i założył rodzinę. A reszta to sprawa między nim a Panem Bogiem”.

Dzięki jego odwadze i pasji klan Steczkowskich stał się symbolem muzycznej harmonii i rodzinnej miłości.