Tajemniczy Kuba Badach – Kwaśniewscy, książę kefirów i celebryta. Kim jest?

Większość może kojarzyć Kubę Badacha z występów na Festiwalu w Opolu czy programu „The Four. Bitwa o sławę”. Jednak jego życiorys kryje wiele sekretów. Jak został zięciem Aleksandra Kwaśniewskiego? Jak zyskał tytuł „księcia kefirów”? Jakie przeboje z lat 90. wyszły spod jego ręki? Poznaj odpowiedzi.

2 minut czytania
By Wojciech Pędzich - Own work, CC BY 4.0

Kuba Badach urodził się 24 sierpnia 1976 roku w Krasnymstawie. Jego muzyczny talent ujawnił się już we wczesnym dzieciństwie. Ojciec artysty, Tadeusz Badach – lokalny polityk i prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Krasnystaw – wspierał syna w rozwoju artystycznym.

Pierwszy publiczny występ Kuby odbył się, gdy miał zaledwie pięć lat – w zamojskim amfiteatrze zaśpiewał piosenkę „Blackbird” zespołu The Beatles. Już w wieku 12 lat nagrał pierwszą płytę zatytułowaną „Gwiazdkowe Cuda”, a jego wykonanie piosenki „Lubię zimowe ptaki” do dziś jest dostępne w sieci i zachwyca niesamowitym głosem młodego artysty.

Poluzjanci i pierwsze hity

W dorosłym życiu Kuba Badach obrał bardziej ambitną muzyczną ścieżkę. W 1995 roku założył zespół rockowy Polucjanci, który później zmienił nazwę na Poluzjanci. Pierwszy sukces grupy przyszedł w 1997 roku podczas Festiwalu w Opolu, choć występ musiał odbyć się pod zmienioną nazwą – „TheFormacja”.

W tym samym okresie Kuba odniósł swój pierwszy wielki solowy sukces dzięki piosence „Małe szczęścia”, która znalazła się na szczycie listy „30 Ton”. Album „Trzeci wymiar”, z którego pochodził hit, sprzedał się w liczbie 100 000 egzemplarzy. Co ciekawe, jak wspomina Badach, przebój powstał przez przypadek – został nagrany w ramach pracy jako muzyk sesyjny.

Kwaśniewska - miłość, która zmieniła życie artysty

W 2009 roku życie Kuby Badacha odmieniło się na zawsze. Poznał wtedy Aleksandrę Kwaśniewską – córkę byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ich znajomość rozpoczęła się od spotkania w korytarzu Radia Zet, gdy artysta podarował jej swoją płytę.

Kilka miesięcy później spotkali się ponownie i zaczęli budować bliższą relację, która zakończyła się ślubem. 22 września 2012 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Kuba i Aleksandra powiedzieli sobie „tak”. Od tamtej pory życie Kuby zmieniło się – media zaczęły interesować się jego życiem prywatnym, a złośliwi nadali mu przydomek „księcia kefirów” nawiązujący do zawodowej przeszłości jego ojca.

Pomimo sukcesów na polu muzyki rozrywkowej Kuba Badach nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Świąteczne utwory, które były jego pierwszymi hitami, wciąż zajmują szczególne miejsce w jego sercu. Badach regularnie bierze udział w koncertach bożonarodzeniowych, a utwór „Tak jak śnieg” stał się jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych świątecznych przebojów.

Artysta angażuje się również w działania społeczne – jak sam podkreśla, muzyka jest dla niego narzędziem, które ma moc łączyć ludzi niezależnie od ich poglądów i podziałów politycznych.

Kuba Badach celebryta

Wostatnich latach Kuba Badach coraz częściej pojawia się w mediach. W 2020 roku został jednym z jurorów w programie „The Four. Bitwa o sławę”, a jego występy na Festiwalu w Opolu niezmiennie przyciągają tłumy.

Jak sam artysta mówi, muzyka jest jego misją i narzędziem do budowania porozumienia w czasach, gdy podziały społeczne i polityczne coraz bardziej doskwierają. „Muzyka ma moc godzenia ludzi” – podkreśla Kuba Badach.

Kuba Badach to nie tylko utalentowany wokalista i kompozytor, ale także wyjątkowa postać na polskiej scenie muzycznej. Jego kariera, pełna sukcesów i zaskakujących zwrotów akcji, wciąż inspiruje tysiące fanów. Od dziecięcych hitów, przez rockowe brzmienia Poluzjantów, po działania społeczne – Kuba Badach udowadnia, że muzyka może być prawdziwą siłą jednoczącą ludzi.