Dom Romualda Lipko do kupienia za 17 milionów złotych
Dom Romualda Lipko, legendarnego kompozytora i członka zespołu Budka Suflera, wciąż czeka na nowego właściciela. Położona w malowniczym Kazimierzu Dolnym rezydencja została wystawiona na sprzedaż w maju 2024 roku za kwotę 17 milionów złotych.

Posiadłość znajduje się przy ulicy Słonecznej w Kazimierzu Dolnym, znanym z urokliwych krajobrazów. Dom, zbudowany w 2001 roku na indywidualne zamówienie Romualda Lipko, nawiązuje swoją architekturą do stylu kazimierskiego. Charakterystyczne elementy to dach pokryty olszynowym gontem oraz starannie zagospodarowana zieleń wokół posesji.

Niezwykłe wrażenie sprawia także wnętrze rezydencji, której powierzchnia wynosi około 500 metrów kwadratowych. W piwnicy jest pralnia, pomieszczenia gospodarcze, a także strefa rekreacyjna obejmująca studio z szatnią, salę kinową oraz salon kominkowy. Na parterze zaaranżowano z kolei duży pokój dzienny połączony z hallem, kuchnią z jadalnią, gabinet oraz garaż na trzy samochody. Dodatkowo, dla gości przewidziano niezależny apartament o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Jest też poddasze - tam są z kolei sypialnie z łazienkami, biblioteka oraz pokój rekreacyjny z salonem kąpielowym.
Działka otaczająca dom to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i spokoju. Znajduje się tu duży basen, trzy oczka wodne oraz domek gospodarczy o powierzchni 13 metrów kwadratowych. Bujna roślinność i starannie zaprojektowany ogród tworzą idealne warunki do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu.

Romuald Lipko - kim był?
Romuald Lipko był wybitnym polskim kompozytorem, multiinstrumentalistą i współzałożycielem legendarnego zespołu Budka Suflera. Urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie, gdzie rozpoczął swoją muzyczną karierę. Już pod koniec lat 60. Lipko założył swój pierwszy zespół – Stowarzyszenie Cnót Wszelakich.

W 1970 roku zaprosił do współpracy Krzysztofa Cugowskiego, co doprowadziło do powstania Budki Suflera w 1974 roku. W zespole pełnił rolę głównego kompozytora i multiinstrumentalisty. Budka Suflera zadebiutowała albumem "Cień wielkiej góry" w 1974 roku, na którym gościnnie wystąpili Czesław Niemen i grupa Alibabki.
Lipko komponował utwory nie tylko dla Budki Suflera, ale także dla wielu innych artystów, m.in. "Nic nie może wiecznie trwać" Anny Jantar, "Dmuchawce, latawce, wiatr" Urszuli czy "Wszystko, czego dziś chcę" Izabeli Trojanowskiej.
Ile zarabiał Romuald Lipko?
Lipko był jednym z najlepiej zarabiających polskich muzyków. "Fakt" podawał, jego roczne dochody z tytułu tantiem wynosiły około dwóch milionów złotych. Ponadto, przed reaktywacją zespołu w 2019 roku, Budka Suflera otrzymywała za zagranie jednego koncertu honorarium sięgające około 60 tysięcy złotych.

Romuald Lipko - żona, dzieci, śmierć
Romuald Lipko był żonaty z Dorotą, z którą miał syna Remigiusza, absolwenta prawa i administracji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Kompozytor w wywiadach podkreślał, jak ważną rolę w jego życiu odgrywała żona.
"Zawsze śmieję się, że stabilną rodzinę zawdzięczam moim wyjazdom. W drodze spędziłem więcej czasu niż w domu i dlatego od 45 lat jesteśmy razem z moją żoną Dorotą"
mówił.
Wskazywał, że jego "żona to nie jest typ zołzy, zresztą z taką bym nie wytrzymał, bo ja nie lubię się kłócić".
"W trudnych kwestiach zawsze dochodziliśmy rozmową do rozwiązania sprawy. Myślę, że Dorota wiedziała, jak bardzo kocham to, co robię"
dodawał.
Muzyk mówił też wprost o swoim talencie i karierze.
"Wierzę w dary boskie. Wierzę w talent. Pewni ludzie dotknięci są palcem bożym - i ja mam szczęście do nich należeć. Dostałem wyczucie melodii"
przekonywał.
Lipko zmarł 6 lutego 2020 roku po przegranej walce z nowotworem dróg żółciowych wątroby. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.