Pięć rzeczy, których nie wiecie o tej kultowej polskiej komedii

Właśnie mija 55 rocznica premiery polskiej komedii pt. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Produkcja od lat bawi kolejne pokolenia widzów. Specjalnie dla Was zebraliśmy pięć mało znanych faktów o tej kultowej, polskiej komedii.

3 minut czytania
Właśnie mija 55 rocznica od premiery

1. Marian Kociniak nie był pierwszym wyborem do roli Franka Dolasa

Początkowo rolę Franka Dolasa miał zagrać Wojciech Młynarski. Reżyser Tadeusz Chmielewski obawiał się jednak, że popularny piosenkarz nie będzie w stanie pogodzić swoich zobowiązań koncertowych z długim okresem produkcji filmu, który trwał ponad rok. W związku z tym zdecydowano się na obsadzenie Mariana Kociniaka. Wcześniej w przesłuchaniach brali również udział Jan Englert, Jerzy Kamas i Maciej Rayzacher.

Nie potrafił żyć bez żony, zmarł miesiąc po niej. “Pękło mu serce”
Dziś mija 9 lat od śmierci ikony polskiego kina Mariana Kociniaka. Aktor zmarł zaledwie miesiąc po swojej ukochanej żonie, Grażynie Kociniak, z którą był żonaty ponad 50 lat.

2. Film początkowo miał być dwuczęściowy

Początkowo planowano, że film będzie składał się z dwóch części. Jednak w trakcie realizacji Tadeusz Chmielewski był otwarty na pomysły aktorów i zdecydował się na dokręcenie dodatkowych scen. W efekcie powstała trylogia. Decyzja ta miała jednak konsekwencje finansowe dla reżysera, który został ukarany obcięciem premii i wynagrodzenia za ostatni odcinek. ​

Marian Kociniak w roli Franka Dolasa | fot. YouTube

3. Scena z "Grzegorzem Brzęczyszczykiewiczem" zaczerpnięta z innej powieści

Słynna scena, w której Franek Dolas podaje niemieckiemu oficerowi fikcyjne nazwisko "Grzegorz Brzęczyszczykiewicz", została zaczerpnięta z powieści "C.K. dezerterzy" Kazimierza Sejdy. Z tego powodu scena ta nie pojawiła się później w filmowej adaptacji "C.K. dezerterzy".

Gwiazdor serialu “Ptaki ciernistych krzewów” nie żyje. Zmarł w domu po udarze
Nie żyje aktor znany z takich seriali jak “Kwiaty ciernistych krzewów”, czy “Szogun” Richard Chemberlain. Zmarł przed swoimi 91. urodzinami. Odszedł w domu, po przebytym udarze.

4. Koloryzacja filmu w 2000 roku

W 2000 roku Studio Filmowe "Oko" we współpracy z Telewizją Polsat podjęło decyzję o pokolorowaniu filmu. Przedsięwzięcie wspierali operator Jerzy Stawicki i kierownik produkcji Zbigniew Stanek. Techniczną realizacją zajęła się firma Dynacs Digital z Los Angeles. ​

56 lat od premiery filmowego hitu. Czego nie wiecie o “Panu Wołodyjowskim”?
28 marca 1969 roku w warszawskiej Sali Kongresowej odbyła się premiera „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film szybko podbił serca milionów Polaków. Ta ekranizacja ostatniej części Trylogii Sienkiewicza to bowiem nie tylko historyczne widowisko, ale i produkcja pełna zakulisowych smaczków. Oto pięć faktów, które mogą Cię zaskoczyć!

5. Różnorodność językowa w filmie

Choć "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" to polska produkcja, w filmie pojawiają się dialogi w różnych językach, takich jak niemiecki, serbsko-chorwacki, grecki, angielski, francuski, włoski i rosyjski. Dodaje to autentyczności przedstawionym wydarzeniom i podkreśla międzynarodowy charakter przygód Franka Dolasa.