Na początku nie chciano ich słuchać!
Bracia Łukasz i Paweł Golec, założyciele zespołu Golec uOrkiestra, urodzili się 19 lutego 1975 roku w Milówce. W 1998 roku, podczas Balu Koniakowskiego, zainspirowani wspólnym muzykowaniem z kapelą Vołosi, postanowili założyć własny zespół. (Ich jazzowy projekt, Alchemik Acoustic Jazz Sextet, zdobył uznanie na festiwalu "Jazz Nad Odrą" w 1997 roku).
Wkrótce nagrali trzy pierwsze utwory: „Na holi”, „Chałpa się poliła” i „UFO”. Jednak ich muzyka, łącząca tradycyjne brzmienia góralskie z nowoczesnymi gatunkami, początkowo spotkała się z rezerwą. Przykładowo, utwór „Lornetka” został odrzucony podczas festiwalu w Opolu.
Mimo to, po emisji w lokalnej rozgłośni radiowej, piosenka zyskała ogromną popularność wśród słuchaczy, co przyczyniło się do dalszego sukcesu zespołu.
Początkowo bracia zdobywali doświadczenie, współpracując z różnymi artystami, m.in. z zespołem Piersi, Marylą Rodowicz i Kayah, ale w ciągu swojej kariery Golec uOrkiestra wylansowała liczne przeboje, takie jak „Szarpany”, „Crazy Is My Life” czy „Ściernisko”. Ich unikalne połączenie muzyki ludowej z elementami popu i rocka zdobyło szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Góralszczyzna w sercach
- Pochodzimy z terenów górskich; z Milówki w Beskidzie Żywieckim. Tam się urodziliśmy, wychowaliśmy, chodziliśmy do szkoły podstawowej, (do szkoły muzycznej w Żywcu, do liceum w Bielsku-Białej). Czym dla nas jest góralszczyzna? Mamy ją w sercu! To jest przywiązanie do tradycji, wartości, pięknej historii związanej z górami. Do muzyki, architektury, obyczajów. Najprościej rzecz ujmując można to zobaczyć w jedzeniu które lubimy, gwarze, którą mówimy, stroju, śpiewie. I swoistym podejściu do życia, góralskim poczuciem humoru
- mówi Paweł w wywiadzie dla portalu Niezalezna.pl, jakiego muzycy udzielili przy okazji 25-lecia istnienia ich kapeli.
Łukasz przypomniał natomiast o działalności "Fundacji Braci Golec". - Od 2003 r. uczymy dzieci i młodzież muzyki góralskiej. Chcieliśmy na nowo stworzyć modę na góralszczyznę i to się udało. Wśród młodzieży zainteresowanie jest ogromne.
Zdaniem Pawła, jeżeli popatrzymy na to, skąd się bierze folklor, kto i w jaki sposób go przekazuje, uczy - zobaczymy, że w wielu miejscach w Polsce on praktycznie zanikł z powodu swojej niskiej jakości. - Pod tym względem ludzie z innych regionów Polski zazdroszczą nam tego, co się dzieje właśnie w Beskidach i tego, że od wielu lat udaje nam się zachęcać, tak wiele dzieci do tego, aby uczyły się rzetelnej i stylowej muzyki góralskiej na skrzypcach, baskach, heligonkach, trombitach, dudach żywieckich, okarynach, fujarkach oraz białego śpiewu - wskazał.
Apolitycznie? Tylko!
Jak podkreślają bracia, zawsze byli zespołem apolitycznym i takim zostaną, mimo że każdy z jego członków ma swoje własne poglądy polityczne:
- Jako zespół byliśmy niejednokrotnie proszeni o to, aby nasze piosenki mogły być wykorzystane do celów kampanii wyborczych znanych polityków, ale za każdym razem nasza odpowiedź była ta sama: „tworzymy i piszemy dla wszystkich, nie tylko dla jakiejś jednej grupy wyborców danego polityka”. Cenimy sobie fakt, że wielu Polaków utożsamia się np. z piosenką „Ściernisco” i nie wyobrażamy sobie, aby był to hymn danej partii, czy danego polityka.
Według Pawła artyści nie powinni angażować się w politykę.
- Jeśli to robią - myślę, że na tym tracą. Muzyka, sztuka w ogóle, powinna być ponad podziałami, powinna jednoczyć, dodawać ducha. Być dla wszystkich. Trzymamy się tego od 25 lat komponując nowe piosenki. Nie określamy ich, czy mają być dla jednej grupy odbiorców, czy dla innej. Są dla wszystkich Polaków zarówno dla tych mieszkających w kraju jak i za granicą
- dodał.
Historia zespołu
Golec uOrkiestra przed wydaniem pierwszej płyty występowali na wielu scenach festiwali w Polsce i za granicą, odwiedzając m.in. Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Szolnok Folk Festiwal na Węgrzech, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu i w Wiśle, Bielską Zadymkę Jazzową czy też Bracki Jazz Festiwal w Cieszynie. Ponadto niejednokrotnie koncertowali w wielu polskich klubach muzycznych. W 1999 wydali debiutancki album, zatytułowany "Golec uOrkiestra 1", na którym umieścili piosenki łączące brzmienia tradycyjne z nowoczesnymi, w tym muzyką latynoską, rock’n’rollową, jazzową czy ska. Album odniósł duży sukces komercyjny na polskim rynku muzycznym oraz zapewnił zespołowi „Fryderyka” za debiut roku.
Kariera zespołu nabrała tempa po wyemitowaniu przez TVP1 programu pt. "Cieszyn kontra Puck", co zaowocowało zaproszeniem grupy do udziału w licznych programach telewizyjnych. W 2000 ukazały się kolejne płyty muzyków: "Golec uOrkiestra 2", która osiągnęła status złotej płyty w pierwszy dzień od premiery, a następnie "Święta z Golec uOrkiestrą". Muzycy rozpoczęli występy na największych telewizyjnych festiwalach w Polsce, m.in. otrzymali Superjedynkę dla zespołu roku na 38. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i zagrali na festiwalu sopockim.
Pochodzące z płyty piosenki „Lornetka” i „Słodycze” trafiły na szczyt radiowych i telewizyjnych list przebojów. W tym czasie zespół został wspomniany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a W. Busha, który podczas wizyty w Polsce stwierdził: „Podoba mi się ten polski duch działania, wyrażony słowami tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco w piosence pewnej uOrkiestry, zwanej Golec”.
Począwszy od 2001, zespół zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 wydał swój trzeci album, studyjny, zatytułowany "Golec uOrkiestra 3", zawierający jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy – „Pędzą konie”. Do współpracy przy produkcji zaproszono chór cerkiewny „Oktoich”, przez co kompozycje pełniej nawiązują do słowiańskich źródeł.
W 2000 zespół stworzył dla reżysera Juliusza Machulskiego tytułową piosenkę do filmu "Pieniądze to nie wszystko", a na zamówienie organizatorów XX zimowej Uniwersjady w Zakopanem powstała piosenka „Zwycięstwo”, którą zadedykowano Adamowi Małyszowi, odnoszącemu wtedy spektakularne sukcesy sportowe. Grupa wystąpiła również podczas 80. urodzin papieża Jana Pawła II, którego pożegnała następnie koncertem w 2002, podczas zakończenia papieskiej pielgrzymki do Polski. Przygotowany na tę okazję utwór „Leć muzyczko” został wybrany na hymn gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku oraz gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce.
W 2004 zmienił się skład zespołu, a muzycy wzbogacili swe brzmienie, dodając rozbudowane instrumenty klawiszowe oraz nowoczesne riffy gitarowe. W tymże roku premierę miał ich kolejny album, zatytułowany "Golec uOrkiestra 4", na którym zrezygnowano z instrumentarium i stylistyki góralskiej, odchodząc od modern folku na rzecz bardziej poprockowych piosenek. W listopadzie 2005 zespół wydał dwupłytowe wydawnictwo pt. "Nieziemskie granie dla Ciebie Panie", zawierające polskie i autorskie kolędy i pastorałki. Część kolęd miała już swoją wcześniejszą premierę na płycie pt. "W niebo głosy" (2003).
W 2009 ukazał się kolejny album studyjny zespołu, zatytułowany "Golec uOrkiestra 5", a także pierwsze DVD koncertowe, pt. "Kolędy i pastorałki", zawierające zapis koncertu zarejestrowanego w grudniu 2008 w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Produkcja została wzbogacona o liczne materiały dodatkowe, ukazujące m.in. pracę w studiu Golec Fabryki. W 2009 z okazji swojego dziesięciolecia zespół zagrał jubileuszowy, 1000. koncert podczas Sopot Trendy Festiwal. Wydarzenie to emitowała telewizja Polsat, gościnnie wystąpili w nim m.in.: Maryla Rodowicz, Halina Młynkowa, Michał Urbaniak i Szymon Wydra, a całości towarzyszyła Bałtycka Orkiestra Kameralna pod batutą Tomasza Szymusia.
W 2011 roku Paweł i Łukasz Golcowie wzięli udział programie TVP2 Bitwa na głosy i poprowadzili 16-osobową drużynę wokalistów reprezentujących Milówkę. Na 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę „Młody maj” zespół nagrodzony został „Superpremierą 2013”, „Superpremierą Programu I Polskiego Radia 2013”, wyróżnieniem „Artysta bez granic”, czyli nagrodą TVP Polonia dla najpopularniejszego polskiego artysty poza granicami kraju oraz nagrodą honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej „Ikona Festiwalu”.
W 2019 roku duet został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W 2022 roku przy okazji 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zespół odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki.