Obaj aktorzy poznali się w 1945 roku w Krakowie, gdzie rozpoczęli naukę w Studiu Teatralnym przy Teatrze Juliusza Słowackiego. Już wtedy dały się zauważyć różnice w ich podejściu do zawodu:
- Tadeusz Łomnicki (zm. 22 lutego 1992 r.) był perfekcjonistą, dla którego aktorstwo było misją. Znany z ogromnej ambicji i zaangażowania, nie tolerował kompromisów.

- Gustaw Holoubek (zm. 6 marca 2008) prezentował bardziej zdystansowane podejście, ceniąc sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Te różnice w charakterach i filozofii pracy były źródłem wielu nieporozumień i napięć między nimi.

Magdalena Zawadzka jako kość niezgody
Największym punktem zapalnym w ich relacji była jednak Magdalena Zawadzka. W latach 60. Łomnicki, będąc żonaty, nawiązał romans z młodszą o 17 lat aktorką. Ich relacja była intensywna, jednak Zawadzka zakończyła ją. Lata później związała się z głównym konkurentem swojej byłej miłości - Holoubkiem. Para pobrała się w 1973 roku, co było ciosem dla Łomnickiego. W środowisku teatralnym mówiło się, że "bili się o nią jak dwa koguty" . Para była ze sobą długie lata - rozdzieliła ją śmierć Holoubeka w 2008 roku.

Konflikt zawodowy
Choć obaj byli wybitnymi aktorami, ich drogi zawodowe rzadko się przecinały. Holoubek, będąc dyrektorem Teatru Dramatycznego, kilkakrotnie proponował Łomnickiemu współpracę, jednak ten odmawiał. Holoubek wspominał:
"Sześć razy proponowałem Łomnickiemu współpracę w Dramatycznym... Nigdy się na to nie zgodził. On cierpiał na poczucie braku popularności."

Z kolei Jerzy Koenig relacjonował, że Holoubek obawiał się, iż Łomnicki mógłby "rozwalić teatr od środka", sugerując, że ich współpraca mogłaby zagrozić spójności zespołu teatralnego.