Kontrowersyjna twórczość
Amerykański raper wydał w maju piosenkę, która wychwalała nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera, rozpowszechniając ją w mediach społecznościowych i na platformach streamingowych. Piosenka pojawiła się kilka miesięcy po tym, jak Ye zamieścił serię antysemickich wpisów na platformie X, które zawierały komentarze takie jak „Kocham Hitlera” i „Jestem nazistą".
Australijski minister spraw wewnętrznych Tony Burke, powiedział, że choć wcześniejsze obraźliwe komentarze Ye nie wpłynęły na jego status wizowy, urzędnicy ponownie go przeanalizowali po wydaniu piosenki.
Była to wiza niższego poziomu i urzędnicy mimo to przyjrzeli się prawu i stwierdzili, że skoro zamierza mieć piosenkę promującą nazizm, to nie potrzebujemy tego w Australii
– powiedział Burke.
Kanye West ma rodzinę w Australii i wielokrotnie gościł w tym kraju przed anulowaniem wizy.
Nie pierwsze kontrowersje
To nie pierwsze kontrowersje, jakie swoimi wypowiedziami i działaniami wywołał Kanye West.
W 2018 w wywiadzie dla TMZ, zasugerował, że niewolnictwo przez 400 lat było "wyborem". Wypowiedź wywołała szeroką falę krytyki. Ze strony lewicowych środowisk krytykowany był także za otwarte poparcie dla prezydenta USA Donalda Trumpa.
Głośnym echem odbił się ponadto jego rozwód z celebrytką Kim Kardashian. Po rozstaniu wielokrotnie publicznie atakował ją i jej nowego partnera.
Jego wypowiedzi doprowadziły do zerwania lukratywnych umów z gigantami takimi jak Adidas, Gap czy Balenciaga, co miało dla niego ogromne konsekwencje finansowe i wizerunkowe.
Media poświęcały także wiele uwagi zdrowiu psychicznemu raper i jego walce z depresją.
Urodzony w Atlancie w 1977 roku Kanye West jest raperem, muzykiem i producentem muzycznym.